Tyúkszem, szemölcs
A lábunkkal kapcsolatos problémák nem tartoznak az életveszélyes betegségek közé, de mivel testünknek ez a része viseli teljes testünk terhét, a legkisebb baj is komoly kellemetlenséget okoz.
Bár a betegségek legnagyobb része a csontozattal kapcsolatos – mint pl. a helytelen cipő viselése miatt kialakuló kalapácsujj, bütyök –, ezektől függetlenül is kialakulhatnak lábainkon azok a betegségek, melyek bőrgyógyászati kezelést igényelnek.
Tyúkszem
Az ujjakon kialakuló elváltozások közül leggyakoribb a mindenki által ismert tyúkszem, amely inkább az idősebb korosztályt sújtja.
A lábujjak ízületei felett, a 4-5. lábujjak összefekvő oldalain, néha a talp nyomásának kitett területeken kialakuló, fájdalmas, fokozottan elszarusodott növedék, melynek csúcsa a mélybe hatol.
Keletkezésében a szűk cipő, a lábujjak egymáshoz préselődése miatti csontdeformitás játszik szerepet. A tyúkszem a szervezet egyféle védekezése: a keményebb bőr a csontot védi az irritációtól. Ha a két egymás melletti ujj összefekvő területein alakul ki a kellemetlen elváltozás, „csókolózó” tyúkszemekről szoktak beszélni. Nem ritka, hogy ezek a jelentéktelennek tűnő bőrkinövések szinte elviselhetetlen szúró-égető fájdalmat okoznak. Kezelésük az esetek nagy részében egyszerű, a tyúkszemet a vízhűtéses pedigéppel a hozzávaló frézerrel fájdalommentesen kifordítjuk, majd ecsetelővel javítjuk az állapotot.
Észrevehető, hogy az első kivétel után ismételten kialakul a tyúkszem, de már a nagysága és mélysége már koránt sem oly mértékű mint az első kifordítás alkalmával.
Gyakorlati tapasztalatom, hogy ezek a tyúkszemek véglegesen eltávolíthatók megfelelő ecsetelő használatával.
Szemölcs
Sokszor gondolják tyúkszemnek a láb különböző területein kialakuló vírusos szemölcsöket. Ezek okozója a human papilloma vírusok (HPV) közé tartozik. A 3-10 mm átmérőjű, egyetlen felszínű, a környezeténél keményebb tapintatú növedék, a népesség 7-10 százalékánál fordul elő. Az előzetes hámsérülés behatolási kapuként szerepelhet. A talpon az izzadás, felázás elősegíti kialakulásukat. Leggyakrabban uszodák vizéből, közös zuhanyzókból „szerezhető be” a fertőzés. Kezelése egyszerűnek tűnik: erre a célra kifejlesztett ecsetelőkkel, makacsabb esetekben bőrgyógyászati rendelőben végzett folyékony nitrogénnel való fagyasztással, esetleg lézeres vagy sebészi úton történő eltávolítással lehet segíteni a gondon. Sajnos, bármilyen módon távolítjuk is el, nagy a kiújulás esélye. Legjobb, ha az immunrendszer maga képes megküzdeni a szervezetbe hatoló vírussal. Vannak olyan, szájon át szedhető készítmények, melyek ezt segítik elő.